Cuma, 19 Ekim 2018
.
22
Denizli
.
DENİB

DENİB BAŞKANIN’DAN PİYASALARA BAKIŞ

DENİB BAŞKANIN’DAN PİYASALARA BAKIŞ

DENİB BAŞKANIN’DAN PİYASALARA BAKIŞ

DENİB  Başkanı Süleyman Kocasert  genel bir değerlendirme  açıklaması yaptı. Döviz de bir miktar düşüş olabileceğini vurgulayan Kocasert "​Ekonomi gündemi açısından son derece yoğun bir ayı geride bıraktık. Kasım ayında borsadaki düşüş yüzde 5’in üzerinde gerçekleşti. Benzer şekilde Dolar/TL kurunda hemen hemen benzer oranlarda artış yaşandığını ve Dolar/TL’nin 3,98 ile rekor tazelediğini gördük.

​Kurların bu denli artmasının ve sağlıksız fiyat oluşumlarının yurt dışı kaynaklı belli sebepleri söz konusu. Kasım ayı sonlarında piyasalara etkisini daha fazla gözlemlediğimiz gelişmeler zaten piyasalar tarafından çok büyük ölçüde fiyatlanmış durumda. Bundan sonra yaşanabilecek gelişmelere piyasalarca olumsuz reaksiyon verilmesini beklemiyorum. Aralık ayıyla birlikte ise kurların daha yatay seyrettiğini görüyoruz. Kurlarda yukarı yönlü hareketin yerine bir miktar düşüş yaşanabileceği kanaatindeyim.

​Kasım ayında kurlardaki artış, mevsimsel etki ve gıda fiyatlarının yukarı yönlü hareketi enflasyon rakamlarında beklentinin artmasına sebep olmuştu. Bugün açıklanan enflasyon rakamı yüzde 12,98 olarak gerçekleşti. Bu rakamın, 2003 yılı temel alınan endekste en yüksek enflasyon rakamı olduğunu görüyoruz. Ancak; aralık ayından itibaren enflasyon rakamlarında düşüş başlayacağını ve gerilemenin yeni yıl ile birlikte devam edeceğini düşünüyorum.

​Aralık ayı başında açıkladığımız ihracat rakamları hedeflerimize emin adımlarla yürüdüğümüzü gösteriyor. Kasım ayında ülkemiz ihracatı yüzde 14 artarak 13,6 milyar USD olarak gerçekleşmişti. Yılın ilk 11 ayında ise yüzde 11 artan ihracatımız 142,6 milyar USD’yi aşarak geçen senenin tamamında ulaştığımız rakamı geride bıraktı. Önümüzdeki hafta açıklanacak ve muhtemelen çift haneye yakın gelmesi beklenen üçüncü çeyrek büyüme verisinde ihracatın yine artış gerçekleştireceğini bekliyoruz"dedi.

Etiketler:
adscode adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft