Çarşamba, 17 Ekim 2018
.
23
Denizli
.
adscode
adscode
adscode
DENİZLİ KONUŞUYOR

KADİR GECESİNDE HANGİ İBADETLER YAPILIR

Bu yıl Kadir Gecesi, Ramazan ayının 26. gününü 27. gününe bağlayan geceye rastlıyor

KADİR GECESİNDE HANGİ İBADETLER YAPILIR

Kur'an'da "bin aydan daha hayırlı gece" olarak anılan Kadir Gecesi'nde hangi ibadetler yapılmalı? 

Kadir Gecesi, Kur'anı Kerim'in indirilmeye başlandığı günahların affolduğu ve tövbelerin kabul edildiği bir gecedir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) bu gecenin faziletini şöyle buyurmuştur: "Kim ki faziletine inanarak ve mükafatını Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır". Pek çok Müslüman bu değerli geceyi sabaha kadar ibadet ederek geçirirler. Peki, Kadir gecesinde hangi ibadetler nasıl yapılmalıdır? 

Kadir gecesinde yapılacak en önemli ibadetlerden biri nafile namaz kılmaktır. Bunun dışında günahların en çok affolduğu gece olduğu için bol bol tövbe istiğfar çekmek gerekir.

Ayırca Kadir Gecesi'nde yatsı namazından sonra Kadir suresi ve bol bol kuran okunmalıdır. Bu mübarek gün ve gecede ihtiyacı olan kişilere sadaka verilmelidir.

KADİR GECESİ'NDE ÇEKİLECEK TESPİHLER

- Sübhanallah, Elhamdüllih, La ilahe illallah,

- Lailahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim

- Sübhanallahi velhamdüllillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim

KADİR GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Kadir Gecesi namazı Kadir suresi okunarak genellikle yatsı namazından sonra kılınır. Kadir Gecesi namazı 4 ya da 12 rekattan oluşur. Bu namaza niyet edilirken şunlar söylenir: "Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle... Aff-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye(topluluğa) ilhak eyle... Allahu Ekber.."

Birinci rekatta Fatiha ile 3 kadir suresi, ikinci rekatta Fatiha suresi ile 3 İhlas suresi, 3. rekatta Fatiha suresi ile 3 Kadir suresi, 4. rekatta Fatiha ile 3 ihlas suresi okunur.

Kadir Gecesi namazı kılınırken selamdan sonra 11 kere "Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd" denilir.

Etiketler:
adscode adscode
adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft