Cumartesi, 20 Ekim 2018
.
23
Denizli
.
YILMAZ TİCARET İLE KENTGÜNDEMİ

Bu Yazılımla Acemi İşçi Kalmayacak

Denizlili Meltem Tüm Türkiye’de Konuşuluyor

Bu Yazılımla Acemi İşçi Kalmayacak

Denizlili  Gül Meltem  Kulalı’nın  sahibi ve genel müdürü olduğu  Simtek firması, karmaşık kullanım gerektiren endüstriyel üretim amaçlı cihazların nasıl kullanılacağını işin yapıldığı anda öğreten  yazılımı üretti.

Hacettepe Teknokent'te çalışmalarını sürdüren Simtek firmasının Denizlili Genel Müdürü Gül Meltem Kulalı, gerçekleştirdikleri yazılım ile ilgili pamukkalehaber’e açıklamalarda bulundu.

Ürettikleri Etkileşimli Sanal Bakım Onarım Rehberi ( ESABOR) ile ilgili bilgi veren  Kulalı, ülkemizde çalışanların  iş değiştirme sıklığının fazla olduğuna dikkat çekerek; “ Ülkemizde insanlar sürekli işyeri değiştiriyor. Kullanımı karmaşık olan endüstriyel  cihazların kullanımını öğrenmek ise zaman alıyor. Yaptığımız yazılımda ise Bakım kitapları karmaşıktır. Bir sürü şeyi okumanız ve kitaba bakarak çalışmanız gerekir. Yazılım, bu tip durumları ortadan kaldırarak, cihazın nasıl kullanılacağını işin yapıldığı anda gösteriyor. 'Şimdi şu düğmeye basacaksın, şunu kontrol edeceksin' gibi işlemler açık bir şekilde tek tek anlatılıyor. Bu anlamda işçinin çok şey bilmesine gerek kalmıyor” dedi.

Bilgisayar veya tablet yardımı ile ESABOR’ın  büyük katkılar sağlayacağını ifade eden  Gül Meltem Kulalı , yazılımın çalışması ile ilgili  şu bilgileri verdi: “ Yeni başlayan/tekrar eğitimi alan bakım/onarım personelinin eğitiminde kullanılabilecek bir eğitim aracı olmanın yanı sıra bakım/onarım sırasında işlemleri kolaylaştırmayı sağlayan bir üründür. Kullanım sırasında video kaydı alınarak süreç sonunda yapılan çalışmanın değerlendirmesini yapmak da mümkündür.

ESABOR’da kullanılan görüntüleme sistemi veya mobil platform kullanıcının tercihleri doğrultusunda RAHAT olarak temin edilebilir. Görüntü işleme açısından herhangi bir engeli bulunmayan her bir bakım prosedürü sisteme ders olarak eklenebilir.

Sistemde görüntü üzerinde, sol tarafta, seçilen bakım/onarım süreci ile ilgili basamaklar yer alır ve her bir basamakta yapılacak işlem detayı menülerde anlatılır. Üzerinde çalışılacak sistemin resmi gösterilir ve işlemde kullanılacak olan el aletleri, orta bölümde listelenir.

İşlem basamağına göre söküm/takım yapılacak cihaz görüntü işleme yöntemleri ile belirlenir ve kırmızı çerçeve içine alınır. Bu cihaz belirlendikten sonra, kullanıcının başı hareket etse de takip edilir. Takip edilen cihaz görüş alanından çıktığında, bir ok yardımı ile sistem kullanıcıyı cihaza doğru yönlendirir.

Her bir basamakta, işlem yapılacak cihaz, gerçek sistem üzerinde yapılacak işlemin niteliğini yansıtacak şekilde ve el aletleri 3B olarak gösterilir. Sistem çalışma sırasında yaşanabilecek

sorunlarla ilgili uyarıları üretir”

DÜNYAYAYA SATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Yazılımı yurt dışına pazarlamayı da düşündüklerini kaydeden Kulalı, "Biz hem benzer ürünlerin dışarıdan Türkiye'ye gelmesini engellemeye çalışıyoruz hem de ihracatı hedefliyoruz. Diğer ülkeler zaten bu konuda bizden daha iyi konumda değiller." şeklinde konuştu.

Etiketler:
adscode adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft