Pazar, 18 Kasım 2018
.
9
Denizli
.
GÜNÜN İÇİNDEN

42 DERECE SICAĞIN ALTINDA ZEYTİN YAYLASI İÇİN YÜRÜDÜLER

PAMUKKALE HABER

42 DERECE SICAĞIN ALTINDA ZEYTİN YAYLASI İÇİN YÜRÜDÜLER

Bir doğa sever Zeytin Yaylası'nda gördükleri karşısında şok oldu ve tüm doğa severleri Zeytin yaylasına sahip çıkmaya davet etti. Doğa sever gördüklerini şöyle anlattı ;

"Dosev (Denizli Doğa Sevenler Derneği) olarak defalarca keyifle yürüyüş yaptığımız rotalardan biridir Zeytin yaylası.  Aldığımız duyumlardan dolayı canımız yandı,biz de olanları yerinde gidip görmeye karar verdik. Dosev üyeleri , söz de değil özde doğacı aynı zamanda Tema başkan yardımcısı Fazıl Çolak ve 17 doğa dostları ile 02.09.2018 Pazar sabahı Çamlık’tan Zeytin Yaylasına doğru yola çıktık. 42 derece bunaltıcı sıcakta 23 km lik rota da gördüklerimiz can acıtıcıydı.


Zeytin Yaylasına henüz varmadan söylenenlerin doğru olduğuna üzülerek şahit olduk yol üstü kazınmış su boruları döşenmişti bile. Yaylaya sıcaktan bunalmış susuzluktan içimiz yanmış bir şekilde vardık . Kendi kendime dedim ki’’çölde vaha dedikleri bu olsa gerek’’ Hava ateş topu , her yer sapsarı ancak yaylada kuş sesleri kurbağa sesleri,karşımızda şirin bir gölet ve buz gibi akan su ,heryer yemyeşil,sanki mevsim ilkbahar …sesli ve görsel bir tablo gibi. cehennem sıcağında kurda kuşa börtü böceğe ağaçlara endemik bitki örtüsüne havaya ve insana iyi gelen bir şeyin neden dengesi bozulur ki! Bu güzelliği bozmaya hangi gerekçe haklı kılabilir ki? Arkeolojik sit alanı üstelik .
Memleketim de yaşanılanları durup uzaktan izliyorum ve üzüldüğüm şey şu oluyor ,korumaya çalıştığımız şey görevi doğayı ve ormanı korumak olan bir kurum.Kimi kimden koruyoruz,çocuğu babasından korumak gibi bir şey bu !… İş makinaları su kaynaklarını tespit edip derin derin kazmış toprağı ,güzelce betona ve plastik borulara hapsetmişler suyu.Ne için peki ? Orman Bölge Müdürlüğü’nün çimlerini sulamak içinmiş .Şaka gibi,kabus gibi…Belki de farklı bir amaç veya yer için kullanılacak bu su Orman Bölge Müdürlüğü formaliteden hedef gösteriliyordur,kimbilir.Ben ne düşüneceğimi bilemedim,ya siz? 

Bir şeyler yapmalı küçük bir gölet deyip geçmeyin yaban hayatı için can damarı bu su.


Tüm doğayı sevenleri Zeytin Yaylası’na sahip çıkmaya davet ediyoruz. Hep birlikte bu güzel yaylanın ve göletin haykıran sesi olabiliriz."

Etiketler:
adscode adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft