Pazar, 18 Kasım 2018
.
9
Denizli
.
GÜNÜN İÇİNDEN

DENİZLİLİ VETERİNERLERDEN ŞARBON AÇIKLAMASI

PAMUKKALEHABER DENİZLİ HABER

DENİZLİLİ VETERİNERLERDEN ŞARBON AÇIKLAMASI

Denizli Veteriner Hekimler Odası Başkan Türkay Berberoğlu, son günlerde İstanbul’da  görülen ve yaşanan Şarbon hastalığı ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yaptı.

“Son zamanlarda gündemde olan ve son olarak İstanbul'da da tespit edilen Şarbon hastalığı, Bacillus anthracis isimli bakterinin sebep olduğu zoonoz karakterli tehlikeli bir hastalıktır. Çoğunlukla sığır, koyun, keçi ve deve gibi otçul memeli hayvanlarda görülmekle beraber insanlarda, diğer memelilerde ve bazı kuşlarda da görülebilmektedir. Hastalık farklı ülkelerde zaman zaman tespit edilmekte, alınan önlemlerle söndürülmektedir.

 

Ülkemizde de benzer bir tablo yaşanmasına rağmen son günlerde daha yoğun olarak görülmüş ve nedenleri konusunda farklı görüşler ortaya almıştır. Bu görüşler bilimsel olarak mümkün olmakla beraber son salgının asıl nedeninin kurban bayramında hayvan hareketlerinde yaşanan artışın olduğunu düşünmekteyiz. Özellikle kurban bayramı öncesinde yüz binlerce hayvan bölge değiştirmiştir. Bu hayvanlarla birlikte bazı bölgelerde görülen hastalıklar diğer bölgelere de taşınmış olabilir. Diğer taraftan kurban bayramı için yurt dışından gerilen çok sayıdaki hayvanın denetiminin de bu yoğunluk içerisinde aksatılması ve özellikle karantina süresi uygulanmadan hayvanların yurda sokulması da diğer muhtemel etkenler olarak görülmektedir. Hastalık, halk sağlığı açısından tehlikeli olmakla beraber zamanında alınacak önlemler ve Veteriner hekim denetiminde yapılacak kesimlerle risk önemli oranda azaltılabilmektedir.

Hastalığın çıkmasında ve yayılmasında ihmaller olduğu açık olmakla birlikte, tespit edildikten sonra hızla önlem alınması ve toplum sağlığı açısından oldukça önemli olan bu konuda verilerin bizzat sayın Tarım ve Orman Bakanı tarafından kamuoyuna açıklanması önemlidir. Ancak benzer durumların tekrarlanmaması için tüm tarafların sürekli dile gerdiği önlemlerin derhal alınması ark her zamankinden elzem olmuştur. Bu olay tekrar göstermiştir ki bu ülkenin güçlü, hızlı hareket edebilen, bağımsız bir Veteriner hekimlik teşkilatına ihtiyacı vardır. Hayvan sağlığı, hayvan varlığı ve gıda stratejik bir alandır. Bu alanda kilit meslek olan Veteriner hekimlikte son zamanlarda yaşatılan dejenerasyon hızla durdurulmalıdır.

 Hayvan sağlığı hizmeti bir hekimlik hizmetidir, çeşitli adlar altında açılan ve hekimlik yetkilerini kullanan bölümler ile yetersiz öğretim elemanı ve altyapıyla açılan Veteriner fakülteleri derhal kapatılmalıdır. Bakanlık bünyesinde merkez ve taşra teşkilatlarında bulunan ve yıllardır hayvan ve toplum sağlığı için fedakarca mücadele eden her kademedeki birikimli Veteriner hekimler bu teşkilat merkezinde olmalıdır. Tek sağlık konseptine uygun olarak sağlık personeli bir bütün olarak çalışmalı, özlük hakları konusunda da ayrımcılığa tabi tutulmamalıdırlar. Bakanlık koruyucu hekimlik tedbirleri alırken sahada çalışan binlerce serbest Veteriner hekimi yetkilendirmeli, birlikte çalışmanın şartlarını oluşturmalıdır. Hepsinden önemlisi gerek taşıyacağı hastalık riskleri gerekse yerli üreme olumsuz etkileri açısından hayvancılığımızın ölüm fermanı olan canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatından derhal vazgeçilmelidir. Bu temel düzenlemeler yapıldıktan sonra, önemli bir hayvancılık geçmişi olan bu coğrafyada, bu konudaki ürem alışkanlığımızın da katkısıyla kısa sürede yeterli ve sağlıklı hayvan potansiyeline ulaşacağımıza gönülden inanıyoruz.”

 

 

 

Etiketler:
adscode adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft