Cumartesi, 17 Kasım 2018
.
9
Denizli
.
GÜNÜN İÇİNDEN

HAFIZLIK YARIŞMASININ BİRİNCİSİ DENİZLİ'DEN

PAMUKKALE HABER

HAFIZLIK YARIŞMASININ BİRİNCİSİ DENİZLİ'DEN

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle düzenlenen “Hafızlık, Kur’an-ı Kerim’i ve Ezanı Güzel Okuma” yarışmaları çerçevesinde, “7. Bölge Bayan Din Görevlileri Arası Hafızlık Bölge Yarışması’nda” Denizli Merkezefendi Kur’an Kursu Öğreticisi Gülsüm Dereli birinci oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle her yıl düzenlenen “Hafızlık, Kur’an-ı Kerim’i ve Ezanı Güzel Okuma” yarışmaları çerçevesinde, “7. Bölge Bayan Din Görevlileri Arası Hafızlık Bölge Yarışması” Denizli İl Müftülüğü’nün ev sahipliğinde Asmalıevler Camii’nde yapıldı. Yarışmada birinci olan Denizli Merkezefendi Kur’an Kursu Öğreticisi Gülsüm Dereli, 9 Eylül Pazar günü Artvin’de yapılacak olan Tükiye Finalinde bölgeyi temsil edecek.

Programa Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Fatih Okumuş, İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Palabıyık, Vaizler, Kur’an kursu öğreticileri ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı. Programın selamlama konuşması yapan İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Palabıyık, “Camiler ve din görevlileri haftası nedeniyle yaptığımız bu yarışma da, Kadın Din Görevlileri arasında Hafızlık yarışması vesilesiyle katılan görevlilerimizi tebrik ediyorum.” dedi. 

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı Üyesi Fatih Okumuş, “Peygamber Efendimiz (sav) ‘Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir’ meâlindeki hadis-i şerif başta olmak üzere, diğer rivayetlerde Kur’an-ı Kerim’in öğrenilmesi ve başkasına öğretilmesi teşvik edilmiştir. Medeniyetimiz ‘hâmil-i Kur’ân’ olan Hâfızlara ve bu kurumlara büyük önem vermiştir. Allah Resulü’nün bir hadisinde, Kur’an’ı ezberledikten sonra unutmayan hâmil-i Kur’ân’a saygının dolaylı olarak Allah’a saygı demek olduğu ifade edilmiştir” diye konuştu.

Alimlerin müstakil kitaplarında ve Kur’an ilimlerine dair çeşitli eserlerde hafızlara ve Kur’an talebelerine önemli uyarılarda bulunduğunu aktaran Fatih Okumuş konuşmasını şöyle sürdürdü; “Kur’ân-ı Kerîm’i edepli bir şekilde ve huşû ile okumak, tecvid, tertîl gibi tilâvet kaidelerine riayet etmek, ezberlediğini unutmamak, âyetlerin mâna ve hikmetlerini anlamaya çalışmak, Kur’an’ın buyruklarına uyup yasaklarından kaçınmak, kalbini kibir, kıskançlık, kin ve riya gibi Kur’an ahlâkına uymayan kötü duygulardan arındırmak, Kur’an’ı ve hâfızlığı dünya malı ve mevkii için bir istismar aracı yapmamak bu kurallardan bazılarıdır.”

Seçici kurul, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı Üyesi Fatih Okumuş, Başkanlığında, Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Koordinatörü Vaiz Aliye Arslan, Vaiz Hamide Belgrat, Vaiz Tuba Erkol ve Kur’an Kursu Öğreticisi Fatmagül Berkez’den oluştu.

‘7. Bölge Bayan Din Görevlileri Arası Hafızlık Bölge Yarışması’na; Denizli, Burdur, Isparta ve İzmir illerinin birincisi olan dört Kur’an kursu öğreticisi katıldı. Yarışmada birinci olan Denizli Merkezefendi Kur’an Kursu Öğreticisi Gülsüm Dereli, 9 Eylül Pazar günü Artvin’de yapılacak olan Tükiye Finalinde bölgeyi temsil edecek.

Etiketler:
adscode adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft