Pazar, 18 Kasım 2018
.
9
Denizli
.
GÜNÜN İÇİNDEN

Türkiye Temmuz Ayı Konut Durumu

Türkiye Temmuz Ayı Konut Durumu

Türkiye Temmuz Ayı Konut Durumu

Türkiye Temmuz Ayı Konut Durumu

 

Konut sahibi olmanın oldukça önemli olduğu ve gayrimenkul yatırımlarının ülkede yapılan yatırımların ciddi bir oranını kapsadığı ülkemizde emlak ve inşaat sektörü son zamanlarda istediği ivmeyi yakalamakta oldukça zorlanıyor. 2017’nin ilk çeyreği ile başlayan emlak satış durgunluğu 2018’in son çeyreğine girdiğimiz şu dönemlerde son bulmuş değil. Satışlar kısa dönemsel artışlar göstermiş olsa bile genel olarak ciddi bir durgunluk gözüküyor. Flatfy adlı girişim Türkiye’de ve dünya üzerinde 37 farklı ülkede emlak piyasaları raporları düzenliyor. Bu raporları aylık periyotlarla yayınlayan emlak arama motoru yatırım yapmayı düşünenler veya ev almak isteyenler için mali plan imkânı sunuyor. Temmuz ayı ev fiyatları için konuşursak bu ay yayınlanan tablonun piyasaları anlamakta ve durumu analitik olarak görebilmekte önemli faydalar sunuyor.

 

Temmuz ayı ev fiyatları Türkiye genelinde durgunluk göstermeye devam ediyor. Ortalama olarak 200’bin baremini geçemeyen ülkeler Ankara, Kayseri, Gaziantep, Konya ve Mersin oluyor. Adana ise 2018 başında 200 bin altı ortalamalarda fiyatlar sunarken şu an bu fiyatları 210 bin civarında tutuyor. Türk parasının değer kaybı ve inşaat malzemelerinde olan artışları düşündüğümüzde bu fiyatların oldukça iyimser bir tablo çizdiğini söylemek gerekiyor şu an için. Gelecekte fiyatlarda ciddi dalgalanmalar olabilir. Buna Türk parasının değeri ve bankaların duruşu doğrudan karar verecek gibi duruyor.

 

tr.Flatfy.com hazırladığı temmuz ayı ev ve oda fiyatlarına baktığımızda Türkiye’nin konut alışkanlıkları hakkında fikirler edinmek mümkün. Ülkenin en büyük şehirlerine baktığımızda en çok fark 3 odalı evler ve 4 odalı evler arasında gözüküyor. 3 Odalı bir ev 200-250 bin civarlarında olurken 4 odalı ev aynı şehirde 500 Bin gibi rakamlara kadar yükseliyor. Bu 3 odalı evlerin sayısının fazla olması ve genelde 4 odalı evlerin daha lüks apartmanlardan olmasından kaynaklanıyor. 1 ve 2 odalı evlere baktığımızda Ankara’da 1 odalı evlerin 2 odalı evlerden daha pahalı olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni Ankara’da son zamanlarda artan 2+1 ev arzı olarak düşünülüyor. Özellikle yeni sitelerde dairelerin ciddi bir oranı 2+1 evler için ayrılmış durumdaydı. Genel olarak Türkiye’de en ucuz 1 odalı evi sunan şehir 4 odalı en pahalı evlerin sahibi olan Gaziantep oluyor. Bu şehirde ciddi bir öğrenci azlığının göstergesi olarak yorumlanıyor. Konya, Kayseri ve Mersin’de yine 1 odalı evler uygun fiyatlarda seyrediyor.

 

 

 

adscode adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft