Salı, 18 Aralık 2018
.
10
Denizli
.
Ak Parti

AK Partili Şahin Tin “MİLLET İRADESİ TAM GÜVENCE ALTINDA”

AK Partili Şahin Tin, Yasal Düzenlemenin Ayrıntılarını Paylaştı.

AK Partili Şahin Tin “MİLLET İRADESİ TAM GÜVENCE ALTINDA”

AK Partili Şahin Tin, Yasal Düzenlemenin Ayrıntılarını Paylaştı;

“MİLLET İRADESİ TAM GÜVENCE ALTINDA”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin kanun teklifinin Meclis Genel Kurulunda yapılan görüşmeler sonucu kabul edildiğini söyledi. Şahin Tin; “Millet iradesinin tam anlamıyla sandığa yansıması için zorunlu olan değişiklikler yapıldı. Artık millet iradesi tam güvence altında” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifinin yoğun bir Meclis mesaisinin ardından Genel Kurulda kabul edilerek yasalaştığını söyledi. Milletvekili Şahin Tin, yasal düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin, “millet iradesi tam güvence altında” dedi.

“SEYYAR SANDIK KURULU KURULABİLECEK”

Seçim türüne göre sandık bölgesi seçmen sayısının belirleneceğini belirten Milletvekili Şahin Tin; “Seçim güvenliği bakımından gerekli görülmesi halinde, oy verme gününden en geç bir ay önce ilgili bölgede bulunan sandıkların en yakın seçim bölgelerine taşınabilmesine imkân tanınıyor. Ayrıca hastalığı ya da engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin, muhtarlık seçimleri hariç, oy kullanmalarını sağlamak gayesiyle seyyar sandık kurulu kurulması ve bu vatandaşlarımızın da oy haklarını kullanmalarına imkân tanınması sağlanacak” dedi.

“OY PUSULALARI AYNI ZARFA KONACAK”

Yapılan düzenlemeye göre siyasi partilerin seçimlerde başka bir siyasi partiyi destekleme kararı almalarını yasaklayan hükmün kaldırıldığını söyleyen Milletvekili Şahin Tin; ”Birlikte yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde, oy pusulaları aynı zarfa konulacak. Seçimlerde kullanılacak kabinler, oy vermenin gizliliğini sağlayacak şekilde hazırlanacak. Kabinlerin ölçü ve standartları Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenecek. Sandık kurulu ise ilçede görev yapan tüm kamu görevlilerinin listesinin içinden ad çekmek suretiyle tespit edilecek. Bilindiği gibi kolluk kuvvetleri sandık çevresine sadece sandık kurulu başkanı veya üyelerden birinin çağrısı üzerine geliyorlardı. Düzenlemeyle seçmenlerin ihbarı üzerine de kolluk güçlerinin sandık çevresine gelebilmeleri sağlanıyor. Ayrıca üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar da geçerli sayılacak” dedi.

Etiketler:
adscode adscode
adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft

0.1731 sn / 3.46MB - 46