Salı, 18 Aralık 2018
.
10
Denizli
.
Çameli

Yağmur Yağdı, Çıntarlar Çıktı

DENİZLİ PAMUKKALE HABER

Yağmur Yağdı, Çıntarlar Çıktı

Günlerdir bahar havasını yaşayan Çameli , dün akşam saatlerinden itibaren etkili yağış altına girdi. Yağmur ile beraber hava sıcaklıklarında düşüş yaşanırken, yağan yağmur toprak için adeta can suyu oldu. Çameli'de sonbahar aylarından meşe ve çam ağaçlarının diplerinde sıkça rastlanan çıntar, havaların yağışlı olmamasından dolayı bölge halkı tarafından çıkmaz düşüncesi yer edinirken, bir vatandaşın çıntar bulması yüzleri güldürdü.

Sabahın İlk Saatlerinde Ormandalar

Sizde Çıntar bulmak istiyorsanız sepetinizi ve çapanızı alıp Çameli'nin Dağlarında çıntar arayabilirsiniz;
Çameli'nin Taşçılar Mahallesinde çıntar çıkmaz denilirken Çoşkun Atakan Ongun bu tabuyu yıktı Taşçılar’ın yüksek dağlarında Yaklaşık 17 kilo Çıntar'ı buldu.Ongun sizde Çıntar bulmak istiyorsanız sepetinizi ve çapanızı alıp Çameli'nin Dağlarında çıntar arayabilirsiniz Yarınki hedefim 20 kilo çıntar bulmak dedi

KAŞARLI ÇINTAR KAVURMASI

Ongun ; Çıntarı bulup hemen soteleyip kaşarlı Çıntar Kavurması yaptık görüntüsünün güzel olduğu kadar da lezzetide mükemmel Etten daha faydalı olduğunu belirttiği, yiyenlerin ise çok lezzetli olduğunu çıntarın bazı rahatsızlıklara da iyi geldiğini Belirten ONGUN çıntar aynı zamanda rejim yemeği olarak da tüketiliyor" dedi.

İŞŞİZLERE EKMEK KAPISI

Tadı kadar fiyatı da oldukça güzel olan çıntarın kilosu gecen sene 40 tl’den satılırken bu sene 50-60 tl arası olacağı tahmin edilirken Bir Çok Köylü çıntar bulabilmek için adeta mühendis yevmiyesi ile çalışmaya başladılar Çameli ve çevre Mahallelerinde .Bir çok ailenin geçim kapısı haline gelen çıntar toplayıcılığı bir sektör olmaya başladı. Toptancıları tarafından her gün sabah ve akşam saatlerinde toplanılarak pazarlara götürülüyor

1 YILLIK KAZANÇ KAPISI

Yağışların ve mevsimin durumuna göre günlük 200 TL ile 600 TL arasında para kazanan köylüler çıntar mevsiminde bir yıllık ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirttiler.

Çameli'nin Altın Madeni ''ÇINTAR ''

Çameli’de Önümüzdeki günlerde de yağışların etkisini sürdüreceği tahmin edilirken, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyir etmesi bekleniyor.

 

Etiketler:
adscode adscode
adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft

0.0859 sn / 3.43MB - 46