Pazar, 16 Aralık 2018
.
10
Denizli
.
DENİB

KOCASERT'TEN DÖVİZ DEĞERLENDİRMESİ!

Denib Başkanı Süleyman Kocasert, başta dolar olmak dövizlerdeki yükselişi değerlendirdi. Kocasert,''Kurlarda yaşanan oynaklık ve yukarı yönlü hareket sonucunda açık pozisyonunda yakalanılmamasının oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.'' dedi.

KOCASERT'TEN DÖVİZ DEĞERLENDİRMESİ!

Tim Başkan Vekili ve Denib Başkanı Süleyman Kocasert, son günlerde dövizlerde yaşanan yükselişle ilglili açıklama yaptı. Vize sorununun dövizin ateşini yükselteceğini ifade eden Kocasert,''ABD’nin bazı Türk bankalarına ceza kesme hazırlığında olduğu ve Alman bankalarının Türkiye’ye yönelik finansmanın kısılacağına dair haberler ile ABD ile yaşanan mevcut vize sorunu dövizin ateşini yükseltiyor ve yukarı yönlü hareketin devam edebileceğinin sinyallerini veriyor.'' açıklamasında bulundu. Yükselişin devam edeceğini söyleyen Kocasert,''4,12 seviyesine çıkarak tarihi zirvesini gören sepet kurun, var olan gelişmelere paralel olarak bir miktar daha yükselmesinin ve 4,15 seviyelerine gelmesinin sürpriz olmayacağını düşünüyorum.'' dedi.

''Kurların ortalamasının tahminler doğrultusunda ilerlediğini görüyoruz.''

Yükselişin beklenilen düzeyde olduğunu ifade eden Kocasert,''2017 yılı için ortalama dolar kuru finans çevreleri ve piyasalar tarafından 3,65 olarak tahmin ediliyordu. Eylül ayı sonu itibariyle dolar kurunun ortalaması 3,58 oldu. Ekim ayı sonu itibariyle ise 3,65 bandına gelmesi bekleniyor. Yılın son iki ayında ise ortalama kurun 3,75 bandında olması, yılsonu için belirlenen ortalama hedefin yaklaşık olarak gerçekleşmesi demek. Yani, kurların ortalamasının tahminler doğrultusunda ilerlediğini görüyoruz. Küresel gelişmelere bakıldığında ise yeni seçilecek FED Başkanı piyasaları yakından ilgilendiriyor. Özellikle şahin kanattan John Taylor’un seçilme ihtimali faiz artırımlarını beraberinde getirebilir ve bilanço küçültme işleminin hızlanmasına sebep olabilir. Bu da ABD’nin doları tekrar anavatanına çekmesi anlamına geliyor.'' ifadelerine ekledi.

Kocasert Açıklamasını Şöyle Sonlandırdı:

''TCMB bugün gerçekleştirilen PPK’da faizleri sabit tuttu. Kurlarda son günlerde yaşanan yukarı yönlü hareketin enflasyon ve faiz üzerinde bir baskı yarattığını görüyoruz. Bu noktada, yurtiçi ve yurtdışı gelişmelere paralel olarak Merkez Bankası’nın önümüzdeki dönemde yeniden faizleri artırma konusunda karar alabileceği kanaatindeyim. Son olarak, kurlarda yaşanan oynaklık ve yukarı yönlü hareket sonucunda açık pozisyonunda yakalanılmamasının oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.''

 

Etiketler:
adscode adscode
adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft

0.0783 sn / 3.45MB - 46