Salı, 18 Aralık 2018
.
10
Denizli
.
adscode

DENİZLİ

DENİZLİ'DE ORTAÖĞRETİMDE KIZ ÖĞRENCİ YURDU ATILIMI

DENİZLİ PAMUKKALE HABER

DENİZLİ'DE ORTAÖĞRETİMDE KIZ ÖĞRENCİ YURDU ATILIMI

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Sema Ramazanoğlu, eğitim-öğretimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak adına Merkezefendi ilçesinde yaptırılan ortaöğretim kız öğrenci yurdunda sona yaklaşıldığını bildirdi.

Ramazanoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların da insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 11 Ekim tarihinin 2012 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Dünya Kız Çocukları Günü olarak ilan edildiğini hatırlattı.

BM verilerine göre dünyada her 5 dakikada bir kız çocuğunun şiddet sonucu hayatını kaybettiğine işaret eden Ramazanoğlu, şunları kaydetti:

"Her dört kız çocuğundan biri henüz çocuk yaştayken evlendiriliyor. İnsan kaçakçılığı suçlarında ise kurbanların yüzde 71'i kadınlar ve kız çocuklarından oluşuyor. Kız çocuklarımızı çocuk yaşta evliliklerden, şiddet, taciz, tecavüz ve her türlü istismardan korumak için onların eğitimini öncelememiz lazım. Ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunları bahane ederek kız çocuklarımızın eğitimini feda edemeyiz. Kız çocuklarımızı devletin güvenli kurumları olan ortaöğretim yurtlarında barındırıp 12 yıllık temel eğitimlerini sağlamak devletimizin sorumluluğundadır. Bu sorumluluk bilinciyle Merkezefendi Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu Projemizde sona yaklaştık."

Ramazanoğlu, aynı şekilde Pamukkale, Sarayköy, Honaz ilçelerindeki yurt projelerinin de tüm hızıyla devam ettiğini aktararak, "Kız çocuklarımız, anne ve babalarının gözleri arkada kalmadan güven içerisinde her türlü insani konforun da sağlandığı bu yurtlarımızda eğitimlerini tamamlayacaklar. Eğitim-öğretimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak ve kız çocuklarımızın her türlü imkandan yararlanması adına pek çok tedbiri almayı sürdüreceğiz." dedi.

Etiketler:
adscode adscode
adscode

adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft

1.6883 sn / 5.38MB - 46