Pazar, 16 Aralık 2018
.
10
Denizli
.
adscode

DENİZLİ

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT! BU BELİRTİLER VARSA...

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT! BU BELİRTİLER VARSA...

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT! BU BELİRTİLER VARSA...

Sağlık Bakanlığı'nın 2015-2018 yıllarını kapsayan “Türkiye Karbonmonoksit Zehirlenmelerinin Önlenmesi Programı ve Eylem Planı” çerçevesinde, 13-17 Kasım 2017 tarihleri arasında Sağlık Müdürlüğü tarafından 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde ve Devlet Hastaneleri Acil Servislerinde görev yapan hekimlere yönelik Karbonmonoksit Zehirlenmeleri ile ilgili Doç Dr. Nurhan Meydan Acımış tarafından hizmetiçi eğitim verilmekte.  Eğitimlerde, Karbonmonoksit Zehirlenmelerinin Denizli genelinde azaltılmasına yönelik olarak yapılması gerekenler, alınması gereken önlemler, teşhis ve tedavi konularında hekimler bilgilendirilmekte.

Kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmelerinden biri olan soba zehirlenmelerine sık rastlanıyor. Bu nedenle vatandaşların bu konuda bilgilendirilmesi halk sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Bu tür zehirlenmeler, yapısında karbon taşıyan bileşiklerin tam yanmaması sonucu karbonmonoksit gazının açığa çıkmasıyla oluşmaktadır. Karbonmonoksit gazı; kokusuz, tatsız, tahriş edici olmayan, yanıcı bir gazdır. Odun, kömür, egzoz gazları ve doğalgaz gibi yakıtların dumanlarında bulunur. Genellikle soba zehirlenmesi ve banyo zehirlenmeleri olarak bilinir.

s

 Kötü baca sistemleri, yangınlar, kapalı garajlar, hava dolaşımının olmadığı yerler, fırtınalı hava koşullan karbonmonoksit oluşumunu sağlar. Baş ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, görme kaybı, unutkanlık, bulantı, kusma, kalp ritmi bozukluğu, bayılma, uyuşma, solunum güçlüğü gibi belirtiler zehirlenmenin işaretidir. Zehirlenme olduğunda en önemli şey hastanın zehirlendiği ortamdan dışarı çıkarılarak organlara oksijen sağlanması ve hemen 112 Acil Servisinin aranması gerekmektedir. Soba ve kombi baca bağlantılarının kontrol ettirilmesi, çekmeyen bacaların temizlenmesi, yatmadan sobaya kömür ilavesi yapılmaması, her yıl kombi bakımlarının yaptırılması, ısıtma sistemlerinin ve bacaların her yıl düzenli olarak bakım ve temizliğinin yaptırılması, kaliteli kömür kullanılması gibi basit ve uygulanabilir önlemler ile karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunabiliriz.

Etiketler:
adscode adscode
adscode

adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft

1.6325 sn / 4.42MB - 46