Salı, 18 Aralık 2018
.
10
Denizli
.
adscode
GÜNÜN İÇİNDEN

Bu Proje 3 Yıl Sürecek

DENİZLİ PAMUKKALE HABER

Bu Proje 3 Yıl Sürecek

2017-2018 Eğitim–Öğretim Yılı’nda Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fizyoloji Anabilim Dalı, Spor Fizyolojisi Bilim Dalı, PAÜ Hastaneleri ve Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı tarafından ortaklaşa üç yıl sürdürülecek olan ve kısaca “Pamukkale Üniversitesi Takım Sporcularının Analizi” isimli proje 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nda kapsamı genişletilerek yaklaşık 500 PAÜ Sporcusu ile devam ettirilecek.

 “Pamukkale Üniversitesi Takım Sporcularının Vücut Kompozisyon Analizi, Bazal Metabolizma Hızı, VO2 Maks, Genel Sağlık Durumlarının Değerlendirilmesi ve Yıllar İçindeki Değişimlerinin İncelenmesi” isimli kurumsal altyapı projesi Pamukkale Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi (BAP) tarafından desteklenmektedir.

Proje kapsamında, Pamukkale Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanlığı ile koordinasyon içinde, Tıp Fakültesi, Fizyoloji Anabilim Dalı, Spor Fizyolojisi Bilim Dalı laboratuvarında Pamukkale Üniversitesi sporcularının boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), total yağ, protein, mineral, sıvı analizleri, vücut yağ ve kas kitlesinin bölgesel dağılımı, bel / kalça oranları, metabolik yaşları gibi ölçümlemeler yapılmaktadır.

Spor Fizyolojisi Bilim Dalı’nın kuruluş amaç ve ilgi alanları doğrultusunda sporculara süreç içinde bu parametreleri korumak ya da gerektiğinde geliştirmek amaçlı, yapmakta oldukları spora uygun tavsiyelerde bulunulmaktadır. Aynı zamanda, tetkikler esnasında sporcularımızın sağlıkları ile ilgili ortaya çıkan olası sıkıntılar için Pamukkale Üniversite Hastaneleri’nin ilgili polikliniklerine yönlendirmeler yapılmaktadır.

Proje ilk aşamada üç yıl için planlanmış olup, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nda yaklaşık 200PAÜ’lüsporcu değerlendirilmiştir. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ise, kurum içi yapılacak olan spor turnuvaları da dâhil olmak üzere toplamda 500 PAÜ’lü sporcunun katılması planlanmaktadır. İlgili parametreler yıllık olarak takip edilerek sporcuların Pamukkale Üniversitesi öğrencisi oldukları süre içindeki olası gelişimlerinin saptanması planlanmaktadır.

Sonuç olarak, bu proje ile birlikte Pamukkale Üniversitesi spor takımlarının sportif başarılarına da katkı sağlanacağı ön görülmektedir. Ek olarak, çalışma sonuçları, Pamukkale Üniversitesi sporcularının genel sağlık durumunun tespiti ve yıllar içindeki gelişiminin ortaya konması, ölçülen parametreler ile takımın sportif başarılarının olası ilişkisinin ortaya çıkarılması yoluyla konu ile ilgili daha ileri çalışmalara da temel teşkil edebilecektir.

 

adscode adscode
adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft

0.4691 sn / 3.87MB - 46