Pazar, 16 Aralık 2018
.
10
Denizli
.
SAĞLIK

Bu Kan Grubuna Sahipseniz Dikkat!

Radyasyon Onkoloji Uz. Dr. Halil Sağınç Pamukkale Haber'e açıklamalarda bulundu. Kan grupları ve kanser ile ilgili konuşan Sağınç, hangi kan grubunun hangi kanser çeşidine yakalanma oranının yüksek olduğunu açıkladı.

Bu Kan Grubuna Sahipseniz Dikkat!

Kan gruplarına göre kanser seyrinde farklılık olduğunu belirten Sağınç,''Kan gruplarına göre son  yapılan çalışmalarda kanserin sıklığında ya da kanserin seyrinde farklılıklar olduğu görülüyor. Büyük çalışmalarda A kan grubuna sahip olanlarda mide , pankreas kanseri , yemek borusu kanseri daha sık görülmektedir. Ayrıca AB , B kan grubuna sahip olanlarda da pankreas kanseri daha sıklıkla görülmektedir. 0 kan grubuna sahip olanlarda mide , pankreas kanseri , böbrek kanseri daha az görüldü. 0 kan grubuna sahip pankreas kanserli hastalığın yaşam süresi daha uzun olduğu görüldü. AB, B kan grublarında yumurtalık kanseri daha sık görülmektedir. Meme kanseri ile kan grubları arasında ilişki saptanmadı. Kan grupları ile kanser arasındaki ilişkiyi değerlendiren  büyük çalışmalar aşağıda verilmiştir.'' dedi. 

A Kan grubuna sahip olanlar 

Yapılan deneylerin sonucunda A Kan grubuna sahip olanların yakalandıkları Kanser çeşidini açıklayan Uzman Doktor,''Kan grupları ile ilgili  İsveç ve Danimarkada 1.6 milyon kişi üzerinde yapılan ekim 2016 yılında kanser epidemiyoloji dergisinde yayınlanan büyük bir kohort  Senthil  K. ve arkadaşlarının  çalışmasında 119.584 kanser vakası gözlemlendi. A kan grubuna sahip kişilerde pankreas kanseri , mide kanseri, yutak ve yemek borusu kanseri daha sık görüldü.'' açıklamasında bulundu.

A, B ve AB Kan grupları

Sağınç,''Tayvanda 339.432 kişi üzerinde yapılan Wenjie S. ve arkaşlarının kanser epidemiyoloji dergisinde yayınlanan nisan 2015 'teki kohort çalışmasında A kan grubunda  mide kanseri sıklığında artış ve kansere bağlı ölümlerde artış saptandı. A , B ve AB kan gruplararında pankreas kanseri sık görüldü. B kan grubunda pankreas kanseri sıklığı ve pankreas kanserine bağlı ölüm oranı daha yüksek görüldü. AB kan grubunda böbrek kanserleri daha sık görüldü. 0 kan grubunda mide , pankreas ve böbrek kanserlerinde diğer kan grublarından daha az sıklıkla görüldü.'' ifadelerini kullandı.

2010 ve 2016 yılında yapılan çalışmalara göre 

Uzman Doktor Sağınç dünyada konuyla ilgili yapılan çalışmalardan bahsetti,''Nisan 2010  International Journal of Cancer dergisinde Han Çin etnik grubunda yapılan 1431 pankreas kanserli hasta ile 1449 pankreas kanserine sahip olmayan kişiler arasında yapılan Qiwen B. 'in vaka kontrol çalışmasında  A ya da AB kan gruplarına sahip olanlarda pankreas kanseri sıklığı daha yüksekti. 0 kan grubuna sahip pankreas kanserli hastaların  yaşam süresinin daha uzun olduğu görüldü.    Mart 2016 'da Journal of Surgical Research Cerrahi Araştırma dergisinde yayınlanan  ameliyat olan 1412 mide , barsak  kanser hastasında  yapılan Ye- Qiong 'un çalışmasında  AB kan grubuna sahip mide ve barsak kanseri hastalarında hastalığın seyri daha iyiydi.  A kan grubuna sahip mide ve barsak kanserli hastalarda ise hastalığın seyri daha kötüydü.'' dedi.

Radyasyon Onkoloji Uz. Dr. Halil Sağınç Açıklmasını şöyle tamamladı:

''Ocak 2012 International Journal of Cancer dergisinde yayınlanan Margeret  A. Gates' in  67.697 kadında yapılan çalışmasında  3107 meme kanserine rastlandı. Kan grupları ile  meme kanseri riski ve meme kanserine bağlı ölüm riski arasında bağlantı saptanmadı. Mart 2010 'da  International Journal of Cancer dergisinde yayınlanan Margeret  A. Gates' in 49.153 kadını kapsayan çalışmasında  AB ya da  B  kan gruplarında B antijene sahip olmaları nedeniyle yumurtalık kanseri sıklığında artış görüldü.''

Etiketler:
adscode adscode
adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft

0.1983 sn / 3.47MB - 46